URČOVANIE TYPU PLETI A STAVU PLETI

URČOVANIE TYPU PLETI A STAVU PLETI

Na rozdiel od typu pleti sa stav pleti môže počas života značne líšiť. Medzi rad vnútorných a vonkajších faktorov, ktoré určujú stav pleti, patria: podnebie a znečisťujúce látky v ovzduší, lieky, stres, dedičné faktory, ktoré majú vplyv na tvorbu kožného mazu, potu a prirodzených hydratačných faktorov, ktoré pleť produkuje, a tiež výrobky, ktoré používate a akým spôsobom pleť ošetrujete. Ošetrujúce prípravky treba voliť podľa typu pleti a tak, aby riešili aktuálny stav pleti. Dermatológovia a kozmetičky určujú typ pleti a jej stav meraním nasledujúcich faktorov:

 

Príznaky starnutia

Typ pleti sa môže počas života vyvíjať. Tí, ktorí majú počas dospievania mastný typ pleti, môžu mať v neskorších rokoch pleť suchšiu, a tiež u osôb s normálnym typom pleti môže pleť s pribúdajúcim vekom "vysychať". Všetky typy pleti starnú, preto pleť stráca objem a hutnosť, objavujú sa  jemné linky a vrásky a môže sa zmeniť pigmentácia. Znalosť a meranie týchto prejavov starnutia nám pomáha určiť stav pleti.

Farba pleti

Farba pleti a etnický pôvod ovplyvňujú to, ako naša pleť reaguje na vonkajšie vplyvy, poruchy pigmentácie, podráždenie a zápaly. Základnú farbu pleti určujú hustota epidermis a rozloženie melanínu. Začervenanie pleti je tiež užitočným ukazovateľom stavu pleti - poukazuje na kvalitu krvného obehu a môže pomáhať pri diagnostike kožných ochorení ako je kuperóza a rosacea.

Citlivosť pleti

Citlivá pleť je pleť, ktorá je ľahko podráždená rôznymi faktormi, ktoré normálna pleť bežne dobre znáša. Medzi ne patria kozmetické výrobky alebo vysoké a nízke teploty. Pre niektorých z nás je citlivá pleť trvalý stav, u ostatných ju spúšťajú určité vnútorné a vonkajšie faktory. Objavuje sa pri narušení prirodzenej bariérovej funkcie kože, spôsobuje stratu vody a umožňuje prenikanie dráždivých látok. Príznaky ďalej zhoršujú faktory, ktorým sa pleť tváre najviac vystavuje - od slnka po niektoré zložky v kozmetike a čistiacich výrobkoch.

Tvorba kožného mazu a potu

Množstvo kožného mazu vytvoreného mazovými žľazami v pokožke reguluje účinnosť bariérovej funkcie kože a následne tiež stav pleti. Nadprodukcia mazu môže viesť k mastnej pleti náchylnej na tvorbu akné, kým nízka produkcia mazu spôsobuje suchú pleť. Potné žľazy v pokožke vytvárajú pot, ktorý pomáha telu udržiavať jeho optimálnu teplotu. Nadmerná alebo nízka tvorba potu môže ovplyvniť stav pleti.

Prirodzené hydratačné faktory (NMF)

Prirodzené hydratačné faktory (napr. aminokyseliny) sa tvoria v zdravej koži - pomáhajú viazať vodu v pokožke, udržiavať jej pružnosť a vláčnosť a brániť ju pred dehydratáciou. Keď je ochranná kožná bariéra poškodená, stráca pokožka schopnosť udržať si tieto základné prirodzené hydratačné faktory a nastáva dehydratácia.

Najnovšie články v našom BLOGU
Pripravte vašu pokožku na sychravé dni

Pripravte vašu pokožku na sychravé dni

Starostlivosť o pleť v lete

Starostlivosť o pleť v lete

Hodnotenie obchodu

Vy už odchádzate?

Dáme Vám zľavu 5%

Stačí vyplniť Váš email a získate zľavu 5% na prvý nákup.

Navyše Vás budeme informovať o skvelých akciách.

Dermocentrum.sk