ROSACEA a ako s ňou bojovať

ROSACEA a ako s ňou bojovať

Rosacea je chronický stav, ktorý zvyčajne spôsobuje, že pokožka tváre, najmä okolo líc, sčervenie alebo sa ľahšie začervená. Spolu so zmenou farby môže rosacea tiež spôsobiť viditeľné krvné cievy, ako aj opuch, zhrubnutie kože a textúrne zmeny na koži.

Čo je rosacea?

Rosacea je bežná porucha, ktorá najčastejšie postihuje pokožku tváre. Spôsobuje začervenanie na nose, brade, lícach a na čele. Postupom času sa začervenanie môže stať intenzívnejším a nadobudnúť červený vzhľad. Malé krvné cievy môžu byť viditeľné.
V niektorých prípadoch sa rosacea môže objaviť na hrudi, ušiach, krku alebo pokožke hlavy. Ak sa rosacea nelieči, môžu sa vyvinúť červené pevné hrboľčeky a pupienky naplnené hnisom. Porucha môže spôsobiť, že nos nadobudne opuchnutý vzhľad nazývaný rinofýma (sa označuje „karfiolové“ zdurenie nosa), ktoré je súčasťou kožnej choroby nazývanej rosacea alebo tiež ružovka. Je to pomerne časté ochorenie, postihuje až 10% populácie. Rosacea môže postihnúť oči, čo spôsobuje, že sa cítia podráždene a vyzerajú podliate krvou alebo slzením. Toto sa nazýva očná rosacea.
Rosacea postihuje čoraz väčšie množstvo populácie. Väčšina z nich nevie, že majú tento stav.


Aké sú príčiny ochorenia
Príčina rosacei nie je známa; o príčine však existujú rôzne teórie. Jedna teória hovorí, že rosacea môže byť súčasťou všeobecnejšej poruchy krvných ciev. Iné teórie naznačujú, že tento stav je spôsobený mikroskopickými kožnými roztočmi(roztoč, ktorý žije na koži každého človeka, demodex) Tento roztoč rád žije na nose a lícach a práve tu sa často objavuje rosacea. Mnohé štúdie zistili, že ľudia s rosaceou majú na koži veľké množstvo tohto roztoča. Ďalej je ochorenie spôsobené plesňami, psychologickými faktormi alebo poruchou spojivového tkaniva pod kožou. Hoci nikto nevie s istotou, čo spôsobuje rosaceu, niektoré okolnosti a podmienky ju môžu spustiť.

Aké sú príznaky a symptómy rosacey?
Vzhľad rosacei sa môže veľmi líši od jedného jedinca k druhému. Väčšinu času sa neobjavia všetky potencionálne príznaky a symptómy. Rosacea vždy zahŕňa aspoň jeden z primárnych príznakov uvedených nižšie. Môžu sa tiež vyvinúť rôzne sekundárne príznaky a symptómy.

Primárne príznaky rosacey zahŕňajú:
Sčervenanie: Mnoho ľudí, ktorí majú rosaceu, malo v minulosti časté červenanie alebo návaly horúčavy. Sčervenanie tváre, ktoré môže prísť a odísť, je často najskorším príznakom ochorenia pleti.
Pretrvávajúce začervenanie: Pretrvávajúce začervenanie tváre môže pripomínať začervenanie alebo spálenie od slnka, ktoré nezmizne.
Hrboľčeky a pupienky: Často sa tvoria malé červené pevné hrboľčeky alebo pupienky naplnené hnisom. Niekedy môžu hrboľčeky pripomínať akné, no čierne bodky chýbajú. Môže sa vyskytnúť pálenie alebo štípanie.
Viditeľné krvné cievy: Malé krvné cievy sú viditeľné na koži mnohých ľudí, ktorí majú rosaceu.

Ako sa rosacea lieči?
Liečebné metódy sa líšia, pretože príznaky a symptómy rosacei sa líšia od človeka k človeku. Nasledujú niektoré spôsoby liečby rosacei:

Lieky: Niekedy lekári predpisujú perorálne a lokálne lieky na liečbu hrboľčekov, pupienkov a začervenania spojených s poruchou. Lieky môžu dostať stav pod kontrolu a potom udržať jeho stav remisie.
Chirurgické zákroky: Lekári môžu použiť laser na odstránenie viditeľných krvných ciev, obmedzenie množstva rozsiahleho začervenania na tvári alebo v niektorých prípadoch na korekciu znetvorenia nosa.

Ako prekryjem rosaceu make-upom?
Voľne predajné prípravky môžu pomôcť pri prekrytí rosacei. Avšak v závislosti od typu rosacei, ktorú máte - a je ich veľa - môžete mať prospech z liekov na predpis alebo laserovej terapie. Napríklad:

Ak máte do činenia predovšetkým s ružovým odtieňom vašej pokožky, potom vám môže pomôcť minimalizovať začervenanie tónovaný hydratačný krém na zelenej báze, ktorý je voľne predajný.
Ak je začervenanie vašej pokožky rozsiahle, môže sa použiť cievny laser na kolaps malých krvných ciev zodpovedných za začervenanie a začervenanie, ktoré sprevádzajú rosaceu.
Ak máte do činenia so začervenaním kože sprevádzaným malými pupienkovými léziami, ktoré sa objavujú pri zmenách prostredia, korenistých jedlách, horúcich nápojoch atď., potom máte papulopustulózny typ rosacey. Pre tento typ je obvyklým liekom lokálny antibakteriálny krém plus perorálne antibiotikum (podobné minocyklínu) na boj so základným zápalom.

Každý, kto má rosaceu, by sa mal tiež každý deň natierať opaľovacím krémom, pretože UV žiarenie tento stav pokožky zhoršuje.

Súvisiace produkty

Avene Termálna voda v spreji 50ml

Avene Termálna voda v spreji je každodenná starostlivosť o citlivú až precitlivenú, alergickú a podráždenú kožu, 50ml
7,35 €

Avene Termálna voda v spreji 150ml

Avene Termálna voda v spreji je každodenná starostlivosť o citlivú až precitlivenú, alergickú a podráždenú kožu, 150ml
10,39 €

Bioderma Sensibio H2O AR micelárna voda 250ml

Čistiaca a odličovacia micelárna voda, ktorá pomáha redukovať začervenanie, 250ml
13,59 €

Eucerin Atopicontrol pleťový krém 50ml

Pleťový krém s 12% omega olejmi a licochalconom A na upokojenie a výživu atopickej pleti.
15,35 €

AVENE CICALFATE+ Spray

vysušujúci a obnovujúci sprej 1x100 ml

Sprej určený na citlivú, podráždenú koža so sklonom k mokvaniu (na vrchných vrstvách kože, vlhké oblasti, kožné záhyby,…
15,99 €

Ducray Kelual DS upokojujúci krém 40ml

Upokojujúci liečebný krém na podráždenú pokožku, 40ml
15,99 €

Bioderma Sensibio DS+ Moussant 200ml

Upokojujúci a čistiaci gél na podráždenú a začervenanú šupinatú pokožku, 200ml
17,03 €

LA ROCHE-POSAY TOLERIANE DERMALLERGO EYES

hydratačný a upokojujúci krém na citlivé očné okolie 1x20 ml

Hydratačný a upokojujúci krém na citlivé očné okolie. Pôsobí proti podráždeniu, začervenaniu alebo pocitu pálenia…
21,35 €

Bioderma Sensibio Forte 40ml

Starostlivosť s okamžitým upokojujúcim účinkom, 40ml
21,59 €

BIODERMA Sensibio AR BB (V3)

krém na citlivú pokožku, zjednocujúci (inov. 2021) 1x40 ml

Zjednocujúci krém určený na starostlivosť o citlivú a reaktívnu pleť so sklonom k začervenaniu či pleť s rosaceou.…
21,99 €

Eucerin AtopiControl ACUTE KRÉM

suchá a atopická pokožka 1x100 ml

Krém na starostlivosť o suchú, svrbiacu a začervenanú pokožku. Obsahuje: upokojujúci licochalcon A dekandiol…
29,11 €

Esthederm Calming Cream 50ml

Upokojujúci krém s okamžitým účinkom.
78,00 €
Najnovšie články v našom BLOGU
Pripravte vašu pokožku na sychravé dni

Pripravte vašu pokožku na sychravé dni

Starostlivosť o pleť v lete

Starostlivosť o pleť v lete

Hodnotenie obchodu

Vy už odchádzate?

Dáme Vám zľavu 5%

Stačí vyplniť Váš email a získate zľavu 5% na prvý nákup.

Navyše Vás budeme informovať o skvelých akciách.

Dermocentrum.sk