Intolerancia na deodoranty pri citlivej pokožky

Intolerancia na deodoranty pri citlivej pokožky

Najčastejším symptómom reakcií na dezodoranty je červená, olupujúca sa vyrážka na miestach, kde sa prípravky proti poteniu aplikujú. Pálenie a svrbenie v oblasti podpazušia sú ďalšou možnou reakciou na podráždenie kože. Vo veľmi závažných prípadoch sa na koži môžu dokonca objaviť červené pupienky, ktoré sa zmenia na mokvajúce pľuzgieriky. Takáto reakcia na dezodoranty alebo antiperspiranty sa môže objaviť buď ihneď po prvej aplikácii, ale v niektorých prípadoch i po celých mesiacoch používania.

PRÍČINY ITOLERANCIE

Niekedy koža v oblasti podpazušia môže reagovať vyrážkou, tzv. kontaktnou dermatitídou. Kontaktnú dermatitídu vyvolanú dezodorantmi a antiperspirantmi zapríčiňujú v nich obsiahnuté chemické látky. Najčastejším alergénom, ktorý spustí takúto reakciu, býva parfumácia (parfumové zložky, esenciálne oleje alebo biologické aditíva). Pri dráždení kože môžu zohrať značnú úlohu aj aditíva, ktoré uľahčujú prenikanie prípravku do kože (napr. alkohol)

INTOLERANCIA SPÔSOBENÁ REAKCIAMI NA INÉ FAKTORY

Ľudia, ktorí trpia ekzémom alebo atopickou dermatitídou, môžu mať pokožku náchylnejšiu na alergické reakcie na dezodoranty, najmä na také, ktoré obsahujú parfumáciu alebo alkohol. Riziko alergickej reakcie sa preto značne znižuje u neparfumovaných dezodorantov a antiperspirantov, alebo u tých, ktoré neobsahujú alkohol.

INTOLERANCIA NA DEODORANTY: PREVENCIA A RADY

Ak viete, že máte veľmi citlivú pokožku, alebo trpíte atopickou dermatitídou, používajte len dezodorant, ktorý neobsahuje najčastejšie alergény, ktoré môžu vyvolať kontaktnú dermatitídu, tj. parfumáciu a alkohol. Predtým, než použijete nejaký nový dezodorant, najskôr ho skúste na predlaktí, aby ste videli, ako bude vaša pokožka na nový produkt reagovať.

Ak sa u vás po použití dezodorantu alebo antiperspirantu objavila kontaktná dermatitída, prestaňte ho okamžite používať, aby sa pokožka ďalej nedráždila dráždivými látkami a alergénmi. Rovnako je dobré neholiť si podpazušie a nosiť voľné oblečenie, aby sa minimalizovalo podráždenie pokožky.

Najnovšie články v našom BLOGU
Pripravte vašu pokožku na sychravé dni

Pripravte vašu pokožku na sychravé dni

Starostlivosť o pleť v lete

Starostlivosť o pleť v lete

Hodnotenie obchodu

Vy už odchádzate?

Dáme Vám zľavu 5%

Stačí vyplniť Váš email a získate zľavu 5% na prvý nákup.

Navyše Vás budeme informovať o skvelých akciách.

Dermocentrum.sk