ATOPICKÁ POKOŽKA
Atopický ekzém je chronické alebo chronicky recidivujúce, neinfekčné zápalové ochorenie kože, výrazne svrbivé, geneticky podmienené. Provokujúce faktory sú viacpočetné, vonkajšie a vnútorné, ktoré vyvolávajú alergické aj nealergické reakcie. Vyskytuje sa v 3 rozdielnych formách, ktoré sa líšia obdobím vzniku a vzhľadom kožných prejavov. Atopický ekzém sa môže prvýkrát objaviť až v dospelosti.
Atopický ekzém je chronické alebo chronicky recidivujúce, neinfekčné zápalové ochorenie kože, výrazne svrbivé, geneticky podmienené. Provokujúce faktory sú viacpočetné, vonkajšie a vnútorné, ktoré vyvolávajú alergické aj nealergické reakcie. Vyskytuje sa v 3 rozdielnych formách, ktoré sa líšia obdobím vzniku a vzhľadom kožných prejavov. Atopický ekzém sa môže prvýkrát objaviť až v dospelosti. V dojčenskom období sú prejavy lokalizované na lícach, prípadne čele, odkiaľ sa môžu rozšíriť na celú hlavu, krk, ušnice, postihnutie na tele je nepravidelné. Koža v postihnutých miestach sčervená, objavia sa drobné papuľky a pľuzgieriky, po ich popraskaní dochádza k mokvaniu a po zaschnutí vznikajú chrasty žltej farby. Prejavy výrazne svrbia. Po upokojení akútnej fázy je koža suchá, jemne sa olupuje, v záhyboch môžu vznikať trhlinky. Detská forma spadá do obdobia predškolského a školského veku. Prejavy sa presúvajú do lakťových a zákolenných jamiek, na krk, zápästia, chrbty rúk. Koža je hrubšia, drsná, možné sú škrabance. S pribúdajúcim vekom sa závažnosť a rozsah kožných zmien väčšinou znižuje a pretrvávanie ekzému v dospelosti je menej časté. Dospelá forma sa vyskytuje v tých istých lokalitách ako detská forma, viac svrbí, koža je výrazne zhrubnutá a popraskaná, k zhoršovaniu vedú často psychické stresy.
Pre priebeh atopického ekzému je typické zhoršovanie sa v chladných jesenných a jarných mesiacoch a zlepšovanie v lete. Koža býva suchá, má zníženú tvorbu mazu a potu, porušenú obrannú bariéru, jej rohová vrstva nie je schopná zadržovať vodu, ľahko v nej vznikajú trhliny, s tým všetkým súvisí zvýšená citlivosť kože na mechanické a chemické dráždiace vplyvy vo vonkajšom prostredí, a tiež na suché a chladné prostredie.
V liečbe atopického ekzému je okrem medikamentóznej liečby rovnako dôležitá aj správna životospráva, primerané obliekanie, nedráždivá strava (hlavne pri detskej forme) a správna starostlivosť kožu. Je veľmi dôležité pokožku dôkladne premasťovať a to aj viackrát denne, v zime pred pobytom v chladnom a veternom prostredí ako aj vo vykúrených vnútorných priestoroch. Nepriaznivo pôsobí časté umývanie mydlom, nadmerné časté umývanie horúcou vodou a používanie peny do kúpeľa. Pacientom odporúčame používať vhodnú kozmetiku špeciálne určenú na atopickú pokožku.
K faktorom, ktoré spôsobujú zhoršenie atopického ekzému patrí aj pobyt v prašnom prostredí resp. prostredie, kde dochádza k väčšiemu zašpineniu kože a následne aj k nutnosti intenzívne ju umyť, aj za pomoci odmasťovacích prostriedkov.
Pri chorobných stavoch alebo veľmi suchej koži je jej regeneračná schopnosť obmedzená a ďalší styk s čistiacimi emulziami, mydlom, chlórovanou alebo aj čistou vodou môže viesť k podráždeniu. Po okúpaní sa v bazéne s upravovanou chlórovanou vodou by sa mali pacienti osprchovať vlažnou čistou vodou a následne na kožu naniesť premasťujúce lokálne externum, špeciálne určené na atopickú kožu.
Atopický ekzém je dedične podmienený, ak má jeden z rodičov atopickú anamnézu, je pravdepodobné postihnutie detí 60%, pri atopickej záťaži obidvoch rodičov sa zvyšuje pravdepodobnosť postihnutia detí na 80%, pričom atopická anamnéza môže niektorú generáciu aj preskočiť. Genetickú predispozíciu nevieme ovplyvniť, ale dodržiavaním správnej životosprávy a pravidelnou starostlivosťou o kožu prípravkami špeciálne určenými na atopickú kožu, a to aj v období bez akútnych prejavov, môžme zhoršovaniu prejavov atopického ekzému úspešne predchádzať.