Akné v meste: prečo sú slnko, stres a znečistenie nepriateľom Vašej krásy

Akné v meste: prečo sú slnko, stres a znečistenie nepriateľom Vašej krásy

Ľudia žijúci v mestách sú preťažení, trpia nedostatkom spánku, sú prepracovaní neustálym multi-taskingom, a tak si zvykli na to, že v zrkadle pozorujú unavené rysy a mdlú pleť. Vedeli ste ale, že mestské prostredie môže zhoršiť aj Vaše akné? Prečítajte si, ako „nepriateľsky“ sa proti Vám spolčujú slnko, smog a stres, ako útočia na Vašu pleť, a zoznámte sa s užitočnými tipmi, ako si to nenechať páčiť, a zastavte vznik mestského akné!

Čiastočky mestského znečistenia môžu prenikať do pleti

Hlavným stresorom pleti v meste je znečistenie. Jemné prachové čiastočky známe ako PM 2,5 môžu prekonať ochrannú kožnú bariéru a poškodiť ju. Spúšťajú tým reťazovú reakciu, ktorá začína oxidáciou séba na povrchu pleti a následne pokračuje zvýšenou tvorbou kožného mazu a hyperkeratinizáciou (na povrchu pleti sa objavuje väčšie množstvo odumretých buniek).

Celkový účet? Čierne bodky sa zhoršujú a môžu sa objaviť nové pupienky.

Vyzerá to, že všetci hovoria o nebezpečenstve znečistenia, ale aký typ denného krému pomáha pleti sa brániť? Je dobré začať antiadhéznymi textúrami, ktoré fungujú tak, že zabraňujú čiastočkám znečistenia usadzovať sa na pleti a napáchať tak to najväčšie zlo.

Slnečná expozícia môže akné zhoršiť - aj keď ste si vždy mysleli, že je to práve naopak!

UV žiarenie je ďalším nepriateľom Vašej krásy (áno, slnečný deň má tiež svoje proti!). Jedným z mýtov, ktorému ľudia stále veria je ten, že slnko je pre aknóznu pleť doslova spásou. To je klamstvo! Vďaka opáleniu vyzerá Vaša pleť krátkodobo zjednotenejšie, ale vysušujúci účinok slnka má za následok to, že po prázdninách začne Vaša pleť opäť nadmerne produkovať maz, ktorý spolu so zhrubnutou vrchnou vrstvou pleti upcháva póry a zabraňuje správnemu odtekaniu séba.

Celkový účet? Slnko mení správanie pleti, kvôli čomu následne vzniká viac pupienkov.

Pleť potrebuje špecifickú ochranu pred UV žiarením. Prvý krok? Širokospektrálna UV ochrana pôsobiaca ako proti UVA, tak UVB žiareniu. Zvoľte fluid s nemastnou a nekomedogénnou textúrou.

Pleť so sklonom k nedokonalostiam zhoršuje stres

Dlhé hodiny v práci, skúšky alebo termíny, bláznivo konkurenčné prostredie… Všimli ste si niekedy, že pleť trpí, keď ide do tuhého? Nie ste sami: vedecký výskum preukázal spojitosť medzi vysokou úrovňou stresu a závažnosťou akné. Pravdou je, že lekári ešte stále presne nerozlúskli všetko o dopade stresu, ale všeobecne sa verí, že na vine sú stresové hormóny, ktoré podnecujú mazovú žľazu k produkcii väčšieho množstva mazu. Maz je tak živnou pôdou pre vznik nedokonalostí na pleti.

Celkový účet? Stres skutočne spúšťa akné. A keď ide o stres v mestskom prostredí, musí si každý nájsť svoj spôsob, ako zostať zen: napríklad si vyjsť s priateľmi, ísť si zacvičiť alebo len vypnúť televíziu, počítač a chytrý telefón. Vyhraďte si čas iba pre seba… Vaša pleť Vám za to poďakuje!

Najnovšie články v našom BLOGU
Pripravte vašu pokožku na sychravé dni

Pripravte vašu pokožku na sychravé dni

Starostlivosť o pleť v lete

Starostlivosť o pleť v lete

Hodnotenie obchodu

Vy už odchádzate?

Dáme Vám zľavu 5%

Stačí vyplniť Váš email a získate zľavu 5% na prvý nákup.

Navyše Vás budeme informovať o skvelých akciách.

Dermocentrum.sk