Aké sú príznaky rosacey a kuperózy a ako sa líšia?

Aké sú príznaky rosacey a kuperózy a ako sa líšia?

Rosacea je chronické, epizodické zápalové ochorenie, ktoré postihuje až 10 % dospelej populácie. Patrí do skupiny hypersenzitívnej pleti, a preto postihnutí popisujú nepríjemné pocity, ako je, okrem iného, štípanie a pálenie – subjektívne pocity, ktoré sú spojené s hypersenzitivitou.

Okrem týchto príznakov sa u nich typicky prejavuje sčervenanie a vykazujú príznaky difúzneho začervenania líc, brady, nosa a čela, kuperózu, vriedky a pľuzgieriky. Niekedy rosacea postihuje i očnú oblasť, čo môže viesť k tvorbe jačmenných zŕn a zápalu spojoviek.

V najzávažnejších prípadoch rosacey sa môže pleť zosilňovať a vytvárať nadbytočné tkanivo. To sa často deje v oblasti nosa a tento stav sa označuje ako rhinophyma. Pri rhinophyme nos vyzerá väčší a môže u ostatných vyvolávať mylný dojem, že postihnutí sú alkoholici. To potom pacientov ovplyvňuje fyzicky i psychicky.

Papuly a pustuly, ktoré sa objavujú, vyzerajú rovnako ako u aknóznej pleti, s tým rozdielom, že rosaceu nesprevádzajú upchané póry, pleť je skôr suchá, než mastná a vriedky pri rosacei nezanechávajú jazvy.

Pleť so sklonmi ku kuperóze (alebo kuperóza) je tiež hypersenzitívny stav pleti, sprevádzajú ju teda tiež nepríjemné pocity, ako je štípanie a pálenie, spolu s ďalšími príznakmi. Kuperózu charakterizujú začervenanie, suchosť a citlivosť. Začervenanie je dôsledkom rozšírených žiliek, ktoré sa vďaka oslabenej elasticite pleti rozširujú, keď sa pleť rýchlo prekrví, následne sa ale nestiahnu, ako by stalo u normálnej pleti.

Pleť so sklonmi ku kuperóze sa vo svojich ranných štádiách môže objavovať a opäť miznúť, v pokročilejších štádiách však začervenanie môže byť na pleti viditeľné nepretržite.

Začervenaná hypersenzitívna pleť sa odlišuje od bežného sčervenania tým, že trvá podstatne dlhšie (hodiny, dni alebo dokonca mesiace) a začervenanie sa nemusí zlepšiť, kým ho nezačnete liečiť.

 

 

 

 

                         

 

 

 

 

 

Roaseca                                                                                                                                    Kuperóza

 

Príčiny a spúšťače rosacey a kuperózy

Presné príčiny rosacey nie sú známe. Odborníci však odhalili rad faktorov, ktoré sú pre postihnutých spoločné. Rosacea sa napríklad vyskytuje najviac u osôb so svetlou pleťou, najmä keltského a škandinávskeho typu.

Rosacea sa obvykle začína prvýkrát objavovať medzi 20. a 50. rokom. Postihuje viac ženy než mužov a u žien sa tiež príznaky pravdepodobnejšie objavia na lícach a brade. Ak však postihne mužov, s väčšou pravdepodobnosťou sa rozvinie do koncového štádia ťažkej rosacey, pri ktorej vzniká rhinophyma.

Rosacea je progresívna kožná porucha, ktorá sa obvykle začína subjektívnymi pocitmi spojenými s hypersenzitívnou pleťou, ako je štípanie a pálenie. V počiatku môže byť sčervenanie (začervenaná pleť) dočasné, ale postupne môže byť toto začervenanie trvalé. Môžu sa objavovať vriedky a hrčky a v niektorých prípadoch sa môžu oči podlievať krvou. V závažnejších prípadoch sa objaví rhinophyma, opuchy očí a silnejšie zápaly kože.

Podobne ako rosacea môže byť pleť so sklonmi ku kuperóze spôsobená radom faktorov, vrátane veku, dedičnosti a stravy.

Riešenie pre pleť so sklonmi ku kuperóze a rosacey

Neexistuje žiadny druh liečby, ktorý môže zaručiť úplné vyliečenie pleti so sklonmi ku kuperóze alebo rosacey, možno však upokojiť hypersenzitivitu pleti a zlepšiť kožnú bariéru vďaka špeciálnej aktívnej kozmetickej starostlivosti.

Pre hypersenzitívnu pleť je typická narušená kožná bariéra, vďaka ktorej sú nižšie umiestnené vrstvy kože náchylnejšie na podráždenie. S cieľom minimalizovať pravdepodobnosť neznášanlivosti a zlepšiť elasticitu pleti poskytujú výrobky na to vhodné účinnú hydratáciu pre kompenzáciu zvýšenej transepidermálnej straty vody (TEWL) pri narušenej bariére kože. Účinne pôsobia ako regulátor citlivosti priamo pri zdroji hyperreaktivity, kde citlivosť okamžite upokojuje. Výrobky pre hypersenzitívnu pleť pri pravidelnom používaní zvyšujú odolnosť pleti voči vnútornej i vonkajšej záťaži.

 

 

Súvisiace produkty

Eucerin Antiredness upokojujúci krém 50ml

Upokojujúca starostlivosť o pokožku so sklonom k začervenaniu.
23,67 €

Eucerin Antiredness denný krém neutralizujúci 50ml

Okamžitý dlhotrvajúci komfort pleti a zmiernenie začervenania, 50ml
27,43 €
Najnovšie články v našom BLOGU
Pripravte vašu pokožku na sychravé dni

Pripravte vašu pokožku na sychravé dni

Starostlivosť o pleť v lete

Starostlivosť o pleť v lete

Hodnotenie obchodu

Vy už odchádzate?

Dáme Vám zľavu 5%

Stačí vyplniť Váš email a získate zľavu 5% na prvý nákup.

Navyše Vás budeme informovať o skvelých akciách.

Dermocentrum.sk