Hyperpigmentácie: starecké škvrny

Hyperpigmentácie: starecké škvrny

Hyperpigmentácia trápi nejednu z nás. Čo ju spôsobuje, ako jej predchádzať, ako sa dá odstrániť? Viac v našom blogu. Aké sú Vaše zaručené tipy na pigmentové škvrny?

Ako ich rozpoznať a aké sú riešenia

Starecké škvrny sú menšie oblasti pleti s tmavším zafarbením (hyperpigmentácie), ktoré sa vyskytujú na tvári, rukách a ďalších častiach tela často vystavovaných slnku. Obvykle sa objavujú vo väčšej miere po 40. roku, ale v niektorých prípadoch sa môžu objaviť i skôr.

 

Príčiny a metódy liečby hyperpigmentácií

Hyperpigmentácia je bežný stav pokožky, pri ktorom dochádza k nadprodukcii melanínu (prirodzeného kožného pigmentu) a následne sa objavujú na pleti tmavo hnedé škvrny. Hyperpigmentácia môže ovplyvniť farbu pleti osôb akéhokoľvek kožného typu, hoci je častejšia u osôb s tmavším fototypom. A to v rovnakej miere u oboch pohlaví.

Existuje mnoho faktorov, prečo sa u niekoho vyskytne hyperpigmentácia: nadmerné pôsobenie UV žiarenia, genetické dispozície, vek, hormonálne vplyvy, kožné zápaly alebo poranenia. Hyperpigmentácií je niekoľko druhov, pričom jedným z nich sú tzv. pigmentové škvrny.

Starecké škvrny sa obvykle nachádzajú na rukách, tvári a dekolte, prípadne iných partiách tela často vystavovaných slnku. Sú to drobné, ploché, tmavšie škvrny na pleti (svetlo hnedej až čiernej farby). Výskyt pigmentových škvŕn môže mať u postihnutých osôb negatívny vplyv na ich sebavedomie, a to zvlášť vďaka ich vnímaniu spojenému so starnutím.

Hoci pigmentové škvrny sú obvykle neškodné, určité formy môžu byť nebezpečné, ako v prípade melanómu. Preto je vhodné dať si pokožku vyšetriť dermatológom.

 

Čo spôsobuje starecké škvrny?

Pigmentové škvrny spôsobuje zvýšená aktivita melanocytov, buniek, ktoré vytvárajú melanín v bazálnej vrstve epidermis. Hlavným faktorom určujúcim farbu pleti nie je množstvo, ale skôr miera aktivity týchto melanocytov.

Vo vnútri melanocytov sú pigmentové zrnká, takzvané melanozómy, ktoré obsahujú tyrosinázu (enzým, ktorý má kľúčový význam pre produkciu melanínu) a syntetizovaný melanín. Tie sa z melanocytov presúvajú do keratinocytov – približne 30 keratinocytov na jeden melanocyt.

Melanín pohlcuje UV žiarenie slnečných lúčov, a tak predstavuje prirodzenú ochranu kože. Ak je pôsobenie slnka primerané, výsledkom je rovnomerné opálenie.

Ak je však pokožka vystavená príliš silnému slnku dlhý čas, zvýši sa aktivita melanocytov a vytvorí sa príliš mnoho melanínu. Výsledkom môže byť výskyt stareckých škvŕn na najčastejšie exponovaných oblastiach, ako je tvár, ruky a dekolt.

Regulácia melanozómov je tiež menej riadená. Tieto fyziologické zmeny vysvetľujú zvýšený výskyt stareckých škvŕn u osôb nad 40 rokov.

Tiež genetika môže hrať rolu pri tvorbe stareckých škvŕn. Ak sa u jedného či oboch rodičov vyskytli starecké škvrny, je vyššia pravdepodobnosť, že sa objavia i v ďalšej generácii.

 

Ako možno starecké škvrny liečiť?

Dermatológovia používajú dva hlavné postupy: odstránenie zafarbenia pokožky spôsobené hyperpigmentáciou a reguláciu škvŕn.

V prípade odstránenia, chemickým pílingom či laserovou terapiou, môže mať každý z týchto postupov vedľajšie účinky, ako je podráždenie, zápal a dokonca i popálenie, ktoré môžu vyvolať pozápalovú hyperpigmentáciu, najmä u tmavších odtieňov pokožky. Môžu byť tiež drahé a invazívne.

Chemické pílingy napr. pomocou AHA kyselín

V tomto prípade ide o aplikáciu kyslého roztoku (kyselina glykolová (AHA)) na postihnutú oblasť za účelom odstránenia povrchových vrstiev pokožky. Pri tomto postupe najprv vznikajú pľuzgieriky. Keď sa pľuzgier zlúpne, objaví sa pod ním nová a rovnomerne zafarbená pokožka.

Laserové terapie (Fraxel, Erbium YAG) a intenzívne pulzné svetlo (IPL)
Podobné, ale presnejšie metódy ponúka laserová terapia. Tu dermatológ "ochromí" postihnuté oblasti vysoko energetickým svetlom. V závislosti od závažnosti bude svetlo pôsobiť buď iba v povrchovej vrstve (epidermis) alebo prenikne do hlbších vrstiev kože.

 

Regulácia

Existuje tiež rad lekárskych alebo kozmetických výrobkov na miestnu aplikáciu, ktoré pigmentáciu regulujú. Väčšina využíva jednu alebo viac z nasledujúcich kľúčových zložiek na zosvetlenie tmavých škvŕn na pokožke tak, aby zodpovedali  normálnemu zafarbeniu pokožky, a/alebo spomaľovali tvorbu melanínu:

·      Hydrochinón 2-4 % (iba na lekársky predpis) je účinná látka na bielenie pokožky, ktorú dostanete iba na predpis, a je od roku 2001 v rámci EÚ v kozmetických výrobkoch zakázaná vďaka svojim potenciálnym toxikologickým rizikám a pravdepodobnosti spôsobenia pozápalových hyperpigmentácií. V nižších koncentráciách (> 2 %) sa dá dostať v niektorých voľne predajných liekoch v USA.

·      Kyselina kojová. Prírodná látka a vedľajší produkt japonského ryžového vína saké. Je však považovaná za pomerne slabý inhibítor tvorby melanínu a v mnohých krajinách je tiež zakázaná.

·      Kyselina glykolová. Okrem využitia v dermatológii pri chemickom pílingu je kyselina glykolová účinnou zložkou v mnohých hyperpigmentačných krémoch na miestnu aplikáciu.

·      Deriváty vitamínu C sa často používajú v spojení s ďalšími aktívnymi látkami a ukázali sa byť proti hyperpigmentácii relatívne účinné.

 

Okrem regulácie tvorby pigmentu existujú ďalšie spôsoby, ako zabrániť vzniku hyperpigmentácií, a kľúčové zložky, ktoré hyperpigmentácie zmierňujú.

·Slnečná ochrana - Ak chcete zabrániť akejkoľvek ďalšej hyperpigmentácii, je vhodné používať každý deň širokospektrálnu slnečnú ochranu s SPF ako súčasť každodennej kozmetickej starostlivosti.

·Arbutín - Tento prírodný zdroj hydrochinónu je kľúčovou zložkou v mnohých bieliacich kozmetických výrobkoch používaných v Ázii. Hoci nie je taký silný alebo účinný ako priemyslovo vyrábaný hydrochinón, o jeho bezpečnosti panujú podobné obavy.

·Retinoidy (deriváty vitamínu A) - Ide o pomerne účinné látky, ale tiež môžu dráždiť pokožku a viesť k väčšej citlivosti na slnko (čo, samozrejme, môže hyperpigmentácie ešte zhoršiť). Retinoidy nie sú vhodné pre tehotné alebo dojčiace ženy vzhľadom na možné súvislosti s vrodenými chybami u detí.

 

B-resorcinol

Veľmi účinná zložka pri znižovaní tvorby melanínu – a hlavná aktívna zložka v rade Eucerin Even Brighter – je B-resorcinol alebo butyl resorcinol. Je to veľmi silný inhibítor tyrosinázy (enzýmu, ktorý vytvára melanín) a bolo klinicky preukázané, že už po štyroch týždňoch začína zmierňovať tmavé škvrny. Nespôsobuje žiadne alebo len mierne podráždenie pokožky a je účinný proti najčastejším typom hyperpigmentácií, ako je melazma a starecké škvrny.

 

Najnovšie články v našom BLOGU
Pripravte vašu pokožku na sychravé dni

Pripravte vašu pokožku na sychravé dni

Starostlivosť o pleť v lete

Starostlivosť o pleť v lete

Hodnotenie obchodu

Vy už odchádzate?

Dáme Vám zľavu 5%

Stačí vyplniť Váš email a získate zľavu 5% na prvý nákup.

Navyše Vás budeme informovať o skvelých akciách.

Dermocentrum.sk